Kultura

S nejstarším irským uměním se setkáváme především ve formě ornamentálních rytin v megalitických monumentech, které tam zanechali první Keltové.

Zlatým věkem umění v Irsku bylo období ranného křesťanství (5.-12.století). Vrcholným projev jsou bohatě zdobené křesťanské rukopisy. Nejznámějším z nich je "Evangeliář s Kellsu" (Book of Kells), který je uložen v Dublinu v knihovně univerzity Trinity College.

V tomto období vznikají i vysoké kamenné kříže, taktéž bohatě zdobené ornameny či figurálními výjevy (keltské kříže).

 

 

 

Irský tanec  Původní taneční styl (sean-nós), který pro stepové tance zdůrazňoval uzavřenou formu a postoj - nohy u sebe, žádné vysoké kopy, málo nebo žádné otočky a samozřejmě žádné pohyby v prostoru, se v průběhu 50. a 60. let našeho století změnil. Tancovalo se na nákladních autech, potom malých jevištích, pak velkých jevištích, začaly se předvádět kroky v prostoru, "sedmičky" a "trojky", otáčky, kopy a další prvky, které proměnily původní stepový tanec v moderní irský tanec, jako ho dnes prezentují skupiny zejména irských a amerických tanečníků na světových pódiích.

 

Irská hudba je velice krásná - melodická i rytmická, její kořeny sahají hluboko do historie. Navíc v samotném Irsku je tradiční hudba široce oblíbená, neustále hraná, zejména v klasických irských hospodách. Takovým hudebním posezením se zábavou se v Irsku říká "craic".

Dnes je irská hudba známá a populární po celém světě. A to jak v klasickém lidovém provedení, tak hudba současná, moderní. O tuto soudobou popularitu se postaralo hned několik irských skupin z 60.let 20.století. Především The Clancy Brothers, kteří irskou hudbu uvedli do USA, nebo dodnes oblíbené skupiny The DublinnersPlanxty.

Mnoho populárních skupin i současných zpěváků pochází z Irska (Enya, U2, Clannad, The Cranberries, The Corrs, Van Morrison, Sinéad O'Connor a další).

K tradičním hudebním nástrojům patří:

  harfa - hraje se na ni minimálně od 8.století, má příjemný měkký zvuk. Stala se dokonce symbolem Irska.

  irské loketní dudy (Uilleann pipes) - do Irska se dostlaly začátkem 18.století. Disponují zcela nezaměnitelným zvukem.

  buben - irsky "bodhrán". Je z kozí kůže natažené na dřevěném rámu, hraje se na něj buď dřevěnou paličkou nebo i jen rukou.

  flétny - používají se jak přímé dřevěné píšťaly, tak příčné flétny. Poskytují lahodný a uklidňující zvuk.

  housle - velmi rozšířený nástroj, v každé oblasti Irska se hraje specifickým stylem.

  k dalším nástrojům patří tahací harmonika, kytary, banjo, irská buzuki (byla asi v polovině 20. století dovezena z Řecka).